japonia-romania
Bine ati venit!!

Cazul Alexandru Curtasu

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cazul Alexandru Curtasu

Mesaj Scris de devylla la data de Dum Dec 05, 2010 1:47 pm

Buna ziua,

Stiu ca nu sunt un membru activ.Insa vorbesc cu multa lume in particular si stiu ca noi,japonicile,avem inima buna si sarim cand este nevoie de a ajuta pe cineva.

Este vorba de un adolescent bonlav,ce nu-si permite costurile unei operatii.

Cine imi urmareste blogul,stie ca am facut o licitatie pentru acest caz,draga de April a donat pentru acest caz(multumesc tare mult).

Daca puteti si aveti posibilitatea financiara de-a dona,o suma cat de mica,v-as fi tare recunoscatoare.

Detalii despre Alexandru gasiti aici: http://pentruinima.blogspot.com/2010/11/cazul-alexandru-curtasu.html Aici.

Si mai jos:

Alexandru Curtașu are 19 ani și s-a născut cu defect septal ventricular, iar pentru acesta viața reprezintă o luptă continuă. Tânărul locuiește în Pucioasa și este elev în clasa a XII-a a Colegiului Economic „Ion Ghica” din Târgoviște. Medicii i-au descoperit această boală când avea doar două luni, iar când a împlinit vârsta de patru ani a fost supus la o intervenție chirurgicală prin care i-a fost astupată gaura dintre ventriculii inimii cu un petic de teflon. Până la 12 ani a dus o viață normală, însă apoi au început să apară problemele. „Am început să simt cum inima nu mai funcționează în parametri normali, iar cu cât creșteam, cu atât oboseam mai repede. Am mers la Spitalul Fundeni și mi-au spus că va trebui să fac iarăși operație, însă după ce împlinesc 18 ani”, mărturisește Alexandru Curtașu.

În luna iulie a acestui an a fost supus unei noi intervenții chirurgicale, la Timișoara, credea că aceasta va fi ultima operație din viața sa, că este sănătos și nu mai are nicio problemă, însă după numai câteva luni a dat peste noi probleme. Avea cavitatea abdominală umflată din cauza unui lichid care se acumulase în corp. „A fost un chin pentru mine, mă operasem în iunie și după câteva luni să am iarăși probleme, nu imi venea să cred. Mi-au zis că boala congenitală de cord cianogenă s-a agravat și că sunt nevoit să fac o a treia operație”, spune tânărul.

Mai mulți medici i-au sugerat să facă operația în străinătate pentru a avea mai multe șanse de reușită. Astfel, acesta a intrat în legătură cu Hadassah University Hospital Ein Kerem din Ierusalim, de unde a primit răspuns într-un timp foarte scurt. Suma necesară acestei intervenții chirurgicale este de 33.000 dolari. „Mă gândeam că, dacă 5000 de oameni mi-ar da câte 10 lei, s-ar strânge în jur de 15.000 de dolari, adică aproape jumătate din sumă”, afirmă, încrezător în șansele sale, Alexandru.

Alexandru mai are un frate, Radu, de 17 ani, iar părinții săi au divorțat acum nouă ani. Tragediile s-au ținut lanț în jurul său, în urmă cu doar două luni mama sa a decedat pe patul de spital în urma unei tumori la creier. Acum, Alexandru și Radu sunt crescuți de bunica lor. „Mama ne creștea dintr-un salariu de 600 și ceva de lei, dar nu se văita niciodată la alții că nu are bani”, spune tânărul de 19 ani.
devylla
Nou venit
Nou venit

feminin
Fecioara Numarul mesajelor : 20
Varsta : 33
Localizare : The pink planet
Tara :
Data de inscriere : 14/12/2008
Puncte : 3239

http://intarasoareluirasare.blogspot.com/

Sus In jos

Re: Cazul Alexandru Curtasu

Mesaj Scris de devylla la data de Joi Dec 09, 2010 3:14 am

Dragilor imi pare rau ca nimeni n-a scris,desi subiectul are ceva vizualiari.
Eu ma ofer sa strang banii.
In momentul de fata am primit de la Riri si astept de la April.
Acest adolescent este intr-o situatie critica din pacate si merita ajutor.
devylla
Nou venit
Nou venit

feminin
Fecioara Numarul mesajelor : 20
Varsta : 33
Localizare : The pink planet
Tara :
Data de inscriere : 14/12/2008
Puncte : 3239

http://intarasoareluirasare.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de simena la data de Joi Dec 09, 2010 5:10 am

Devylla scuze dar e prima oara ca citesc despre acest caz ,nu am fost atenta ....saracul baiat ...... plangacios cate problreme si suferinta sa il ajute d-zeu.
simena
Membru frecvent
Membru frecvent

feminin
Capricorn Numarul mesajelor : 363
Varsta : 41
Tara :
Data de inscriere : 11/05/2010
Puncte : 3217

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat