japonia-romania
Bine ati venit!!

Trimisul pachetelor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Trimisul pachetelor

Mesaj Scris de Deeana la data de Mar Feb 09, 2010 2:02 am

Buna!
Fetelor, voi cum ati trimis/trimiteti pachete din Romania? Eu am de trimis vreo 40 kg... ma gandeam la DHL, dar e cam scump...
Mi-a scris mai demult Fumi-chan cum a trimis ea, dar nu mai gasesc mesajul... Parca de la posta din Obor??
Azaro, parca tu ai scris la Cafeluta ceva de trimis cu vaporul... Le-ai dus tu pana la o posta, undeva?? Ca nu stiu unde sa merg cu ele...
Nici cutii nu stiu de unde sa cumpar... Au la posta, oare? Sau sa caut pe la magazine? Poate sa fie orice cutie mai mare? Ca am 2 cutii, una de la aspirator si alta de la imprimanta... E ok sa pun in ele?

Help!!!
Am cam intrat in criza de timp, ca peste o saptamana ma intorc in Japan si trebuie sa le trmit saptamana asta sau, cel tarziu, la inceputul sapt viitoare ...
Multumesc...
Deeana
V.I.P.
V.I.P.

feminin
Leu Numarul mesajelor : 1254
Varsta : 41
Localizare : 東京
Tara :
Data de inscriere : 27/03/2009
Puncte : 5559

Sus In jos

Re: Trimisul pachetelor

Mesaj Scris de nicoll la data de Mar Feb 09, 2010 5:00 am

din Japonia spre Rom am trimis de nu le mai stiu nr, insa invers, niciodata.ce mai imi trimite mami delikat,ceaiuri...pana intr-un kg,dar la 40 de kg nu stiu. apar fetele si spun ele!drum bun!
nicoll
Membru frecvent
Membru frecvent

feminin
Berbec Numarul mesajelor : 439
Varsta : 38
Localizare : Tokyo
Tara :
Data de inscriere : 31/05/2009
Puncte : 3805

Sus In jos

Mesaj Scris de Azaro la data de Mar Feb 09, 2010 6:09 am

In primul rand gaseste o posta aproape de tine care are si vama...cauta pe net la oficii postale cu vama..Ca sa nu te duci cu pachetul degeaba pana acolo da un telefon inainte si intreaba ca sa fi sigura ca au vama si intreaba si ce dimensiuni trebuie sa aiba pachetul ca nu mai stiu exact,oricum trebuie sa aiba max. 30 Kg.
Cutii nu o sa gasesti la posta si nici in magazine de cumparat...eu am luat toate magazinele la rand,practiker,hornbach,cora,etc...Daca crezi ca-ti incape ce ai tu de trimis in cutiile pe care le ai deja e ok...Ti-am zis ca nu mai stiu ce dimensiune trebuie sa aiba dar mai mult ca sigur cele care le ai sunt bune...La magazine se gasesc de cumparat doar cutii mai mici..Sau daca ai prin apropiere un magazin unde cunosti pe cineva,vb sa-ti opreasca cutii cand ii vine marfa (specifica dimensiunile),sau in metro,in fata caselor se mai pune un cos unde se "arunca" cutiile de care nu au nevoie(eu de acolo am luat).
Sa nu lipesti pachetele de acasa ,in caz ca vor sa vada ce trimiti,dar sa-ti iei scochi cu tine si coli de hartie (mie mi-a zis ca daca cutia este scrisa sau cu diverse desene,gen aspirator :p ,trebuie sa il invelesti in coala...coala gasesti la librarie)..mai e posibil sa-ti spuna sa-l legi si cu sfoara sa le fie lor mai usor de transportat..Intreaba toate astea cand suni.
cam atat trebuie sa stii,cred :p....daca mai ai intrebari,shoot :p
Azaro
Membru frecvent
Membru frecvent

feminin
Sagetator Numarul mesajelor : 446
Varsta : 33
Localizare : Niigata ken,Nagaoka shi
Premii :
Tara :
Babele 2010 : Sportiva
Data de inscriere : 06/01/2010
Puncte : 3368

Sus In jos

Mesaj Scris de paula5610 la data de Mar Feb 09, 2010 1:38 pm

75mk da pretentiosi mai sunt romanii astia,auzi sa nu fie cumva cartonu desenat si sa -l invelesti in coala de hartie!! tuol,
pai daca au atatea pretentii sa se puna in vanzare cutii speciale ptr pachete,atata timp cat nu au ce oferii cum pot sa vina cu pretentii??? ganditorul
nici macar in Austria n-am pomenit asa ceva,si de cand pun pachete mai mi-a nimerit si un televizor pe carton,sau un aspirator!!:-))
paula5610
V.I.P.
V.I.P.

feminin
Scorpion Numarul mesajelor : 1019
Localizare : Innsbruck
Premii :
Tara :
Babele 2010 : Office Lady
Data de inscriere : 11/11/2009
Puncte : 4256

Sus In jos

Mesaj Scris de Azaro la data de Mar Feb 09, 2010 1:42 pm

ideea este ca trebuie sa treci adresa dest.-exp. si pe cutie nu doar pe NT...in caz ca se dezlipeste NT-ul ...
la cum tavalesc astia pachetele prin Romania nu este exclus sa ramana fara Nt fndn
off topic :p Paula nu lucrezi azi? :p
Azaro
Membru frecvent
Membru frecvent

feminin
Premii :
Tara :
Puncte : 3368

Sus In jos

Mesaj Scris de paula5610 la data de Mar Feb 09, 2010 4:31 pm

Azaro a scris:ideea este ca trebuie sa treci adresa dest.-exp. si pe cutie nu doar pe NT...in caz ca se dezlipeste NT-ul ...
la cum tavalesc astia pachetele prin Romania nu este exclus sa ramana fara Nt fndn
off topic :p Paula nu lucrezi azi? :p

nup!!:D decat lunea si miercurea!!:P
paula5610
V.I.P.
V.I.P.

feminin
Scorpion Numarul mesajelor : 1019
Localizare : Innsbruck
Premii :
Tara :
Babele 2010 : Office Lady
Data de inscriere : 11/11/2009
Puncte : 4256

Sus In jos

Mesaj Scris de Deeana la data de Mar Feb 09, 2010 9:31 pm

Azaro, merci mult!
Am gasit pe net
http://www.posta-romana.ro/offices/bucuresti
, o sa sun maine la o posta din sectorul meu sa vad ce-mi spun...

Ultima editare efectuata de catre Deeana in Mar Feb 09, 2010 10:12 pm, editata de 1 ori
Deeana
V.I.P.
V.I.P.

feminin
Leu Numarul mesajelor : 1254
Localizare : 東京
Tara :
Data de inscriere : 27/03/2009
Puncte : 5559

Sus In jos

Mesaj Scris de Bianca la data de Mar Feb 09, 2010 9:37 pm

Si pe mine ma intereseaza subiectul.Fetele care ati trimis pachetele pe vapor din Romania spre Japonia le-ati trimis de la posta,nu?
Bianca
De-al casei
De-al casei

feminin
Scorpion Numarul mesajelor : 944
Varsta : 37
Premii :
Tara :
Babele 2010 : Familista
Data de inscriere : 26/07/2008
Puncte : 4156

Sus In jos

Mesaj Scris de miha_loves_zaf la data de Mar Feb 09, 2010 11:50 pm

Pachetele mari se trimit de la posta vamala.
Cel pana intr-un kg se poate trimite si de la posta normala...Chiar mi-a trimis mami in decembrie un tablou si niste pilule- 900 gr a cantarit pachetul- si a costat 900.000 lei vechi si asta pentru ca la ghiseu i s-ar fi spus ca nu poate fi trimis neproritar...
Acum vreo 2 ani, mi-a trimis mami un pachet mai marisor de vreo 5 kg si a platit aprox. 1,3 mil lei..Atunci l-a trimis in sistem neprioritar. Este o diferenta considerabila intre cele 2 optiuni: prioritar si neprioritar.
Legat de greutatea maxima admisa, nu stiu sigur, insa vedeam pe site-ul lor ca ar fi 10 kg..Cam naspa, daca e asa..Asta pentru ca tu, Deeana, ar trebui sa trimiti vreo 4 pachete si stiu ca era o taxa de trimitere separata de costul la kg., care ar trebui platita de 4 ori, in loc de o singura data..
In ce priveste DHL-ul, nici nu cred ca m-as apropia...Stiu ca este groaznic de scump!
Iar in ce privesc cutiile pentru pachet, tare ma oftica ca nu se gasesc nicaieri! De unde sa gasesti cutii simple ca sa poti sa scrii dest. si exp.?? In fine, bafta tuturor!!!
miha_loves_zaf
De-al casei
De-al casei

feminin
Sagetator Numarul mesajelor : 966
Varsta : 36
Premii :
Babele 2010 : Bogatasa
Data de inscriere : 27/07/2008
Puncte : 4100

http://miha-loves-zaf.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Fumi-chan la data de Mier Feb 10, 2010 10:43 am

Deeana, cei de la Obor au si vama, pe avion tariful este in jur de 400 mii lei vechi per kg. Pachetul ajunge in maxim 1 saptamina. Urmeaza sfaturile lui Azaro. Fetele de la posta Obor sint de treaba{ daca le dai de o cafea iti fac ele pachetul}. Pe vapor se poate trimite pachet dar dureaza in jur de 2 lunii pina ajunge in Japonia, iar pretul este mai ieftin. Te poti informa de pe net.
Bafta si o calatorie fara peripetii iti doresc. w5yjj

Fumi-chan
In tranzit
In tranzit

feminin
Balanta Numarul mesajelor : 186
Localizare : FUKUOKA
Data de inscriere : 30/07/2008
Puncte : 3607

Sus In jos

Mesaj Scris de Azaro la data de Mier Feb 10, 2010 11:22 am

deeana cu placere..sper sa iti fie de folos

miha- greutatea max este 30 Kg...am trimis eu in sept. anul trecut.

fumi-chan pe vapor le-am pus si eu si mi-au ajuns in 7 zile -3 pachete .....cel mai mult a durat 2 sapt ...
Ei zic 2 luni dar nu face atat .
Azaro
Membru frecvent
Membru frecvent

feminin
Premii :
Tara :