japonia-romania
Bine ati venit!!

Cost pe kg bagaj in exces pe rutele pe care le folosim

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cost pe kg bagaj in exces pe rutele pe care le folosim

Mesaj Scris de miha_loves_zaf la data de Dum Noi 30, 2008 12:06 am

Ati avut pana acum experienta de a avea kg in exces si cum v-ati descurcat sa treceti cu ele sau cat ati fost nevoite sa platiti pentru ca angajatul companiei aeriene sa inchida ochii? Eu voi pleca cu finnair si tocmai am facut bagajul si am in jur de 40 de kg..27 in cel mare si vreo 14 in cel de mana care, de obicei, nu se cantareste, si am emotii..Ceva sfaturi??
miha_loves_zaf
De-al casei
De-al casei

feminin
Sagetator Numarul mesajelor : 966
Varsta : 36
Premii :
Babele 2010 : Bogatasa
Data de inscriere : 27/07/2008
Puncte : 4100

http://miha-loves-zaf.blogspot.com/

Sus In jos

Re: Cost pe kg bagaj in exces pe rutele pe care le folosim

Mesaj Scris de karina la data de Dum Noi 30, 2008 5:13 am

iti mai iei un rucsacel mai muc si mai bagi 2 kg in el,eu asa as face

Moderator
Moderator

feminin
Gemeni Numarul mesajelor : 2213
Varsta : 33
Localizare : toyama,japonia
Premii :
Tara :
Babele 2010 : Office Lady
Data de inscriere : 15/07/2008
Puncte : 4799

Sus In jos

Mesaj Scris de ildi la data de Dum Noi 30, 2008 5:20 pm

miha, la bagaje depinde de linia aeriana, eu nu am fost cu finnair.
de obicei cand vin din rom incoace, imi pun ala de mana dupa un stalp, in otopeni e civilizat, adica ma refer ca nu mi lau furat, pana am predat bagajul mare, in care pun cam 21-22 kg.
cand plec de aici il dadeam la fostul meu sal tina la cafenea cu el pana predam pe ala mare.
o singura data am platit la airfrance, plecam din narita si aveam 26,5 kg in ala mare, desi iam zis ca nu am bagaj de mana, tot ma pus sa platesc 5 kg(vo 22.000yeni) 1,5 mi lea facut sarbis, ca normal maxim erau 20 kg.
deci bafta!!...
ildi
De-al casei
De-al casei

feminin
Rac Numarul mesajelor : 890
Varsta : 35
Localizare : tokyo
Premii :
Tara :
Data de inscriere : 02/08/2008
Puncte : 4041

Sus In jos

Mesaj Scris de miha_loves_zaf la data de Dum Noi 30, 2008 5:27 pm

Ahaa...Saru`mana fetelor pentru sfaturi! Ildi, asa fac si eu de obicei, ba chiar mai rugam pe vreunul cu servieta sa-mi ia un bagajel pana la punctul de control...Am ascuns si dupa stalp si tot asa si al meu imi tinea vreo plasa cu pantofii etc..Dar uite ca nu prea am ce sa dau jos din asta mare ca tot le-am scos si le-am bagat inapoi si tot am 25,5...Si am si lichide in el..Cel de mana e 14kg si mai am si geanta cu laptopul....Si nu as vrea sa platesc deloc, dar pana la urma cred ca las acasa ca sa-mi trimita mami cu neprioritar ca tot ies mai ieftin fata de 30 euro per kg, cat m-ar costa bagajul in exces la finnair...Multumesc inca o data ptr sfaturi! Pupicei!
miha_loves_zaf
De-al casei
De-al casei

feminin
Premii :

Sus In jos

Mesaj Scris de RiRi la data de Dum Noi 30, 2008 6:05 pm

Eu m-am incadrat intotdeauna in kg dar vroiam sa va spun ce am patit in Otopeni cu bagajul.Cind am plecat in Ro ,cu KLM,eram cu Rion si soacra-mea deci am avut voie 50 kg .Pentru ca Rion era mic,doua luni,am cumparat un gamantan mare si am pus bagajul tot in el,asa ca ajunsese sa aibe vreo 46 de kg.Ne-am incadrat,am p-lecat in Ro.....acum sa ne intoarcem in Japonia.Cumpar ca disperata carti si reviste,ce mai era imbracamintea noastra cam tot atite kg ajunsesem deci zic este ok.Ajungem in Otopeni,doamna de la ghiseu cica nu am voie sa am asa bagaj mare rau Ma incadrez in kg dar nu am voie ca un bagaj sa treaca de 20 kg.....Cica sa mai scot din bagaj....Nu a mers convinsa cu nici un chip,ca am copil mic si nu pot sa am doua geamantane,ca la venire nu a fost nici macar o singura pb in legatura cu asta.....nimic domnule,sa scot din bagaje.....Asa ca mi-au adus un sac din plastic transparent si mi-au impus sa impart bagajul....Auziti bine,mi-au ordonat(nu aveau cum sa ma puna sa platesc ceva pt ca ma incadram la kg,dar geamantanul era mare pt standardele lor)...Asa ca dimineata la cinci si jumatate cu Rion atirnat de git ,eram cu gamantanul desfacut in mijlocul aeroportului si imi imparteam bagajul ,ce aleg sa pun in geamantan si de ce ma pot lipsi in caz ca nu ajunge sacul.....Si acum imi lasa un gust amar numai cind imi amintesc.....
RiRi
Membru frecvent
Membru frecvent

feminin
Balanta Numarul mesajelor : 357
Varsta : 40
Localizare : yufuin
Premii :
Tara :
Data de inscriere : 30/07/2008
Puncte : 3475

http://www.vateren-baum.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de miha_loves_zaf la data de Mier Dec 03, 2008 10:55 pm

Naspa rau Riri, stiu cum e sa deschizi (intr-o alta ocazie) geamantanul in mijlocul aeroportului, desi eu am facut-o doar pentru 3 kg ca nu vroiam sa le platesc si pace..Am preferat sa le pun in cel de mana si gata...
Hai sa va zic de data asta cum am reusit sa trec...In Otopeni statea langa mine o fata foarte de treaba care mergea in Italia si cum s-a nimerit ca zborul sa fie la aceeasi ora, am presupus ca se va imbarca la aceeasi ora cu mine, asa ca am rugat-o sa imi tina bagajul "de mana" de 15 kg pana il dau eu pe cel mare...Faza tare e ca s-a nimerit chiar atunci sa faca "planton" unul de la finnair si sa se uite daca am vreun bagaj pitit sau lasat mai incolo si uite ca am reusit chiar cu 23,4 kg cel mare sa nu platesc nimic...Normal destinatia finala trebuia sa fie Haneda, dar pentru ca se face controlul vamal in Osaka, a trebuit sa-mi iau si bagajul cel mare si sa tot le duc la inca 2check-in-uri pentru zboruri le interne Osaka>Haneda>Toyama..Din Osaka in Haneda n-a fost nici o probl, chiar mi-au luat ambele bagaje mai grele si am fost si eu mai relaxata, insa in Haneda, am avut al doilea check-in cu toate bagajele dupa mine, dupa ce a trebuit sa schimb si terminalul pentru zborurile cu ANA...Ajung la ghiseuri si nimeresc la o `tuta, ca altfel nu-i pot zice, care imi baga o limita de 25 kg, dupa care vreo 14 kg ar fi trebuit sa le platesc cu 350 de yeni/kg si nu era neaparat de bani, dar daca de la O>H a mers, de ce n-ar merge si acum! Enervata incerc sa-i explic (cu coerenta care deja ma parasise din cauza oboselii) ca poate la cel mare e limita 25 kg, dar cel de mana e alta mancare de peste si ca nu platesc 14 kg..Acum zicea ca 25 kg si ca el de mana ar trebui sa fie de max. 10 kg, acum ca trebuie sa platesc 14 kg ca ma ametise de cap..Nu puteam s-o scot la capat cu ea sub nici o forma...Degeaba ii spuneam ca la zborul precedent (tot intern) n-a trebuit sa platesc, ca ea imi spunea de regulile de la ANA..Bun, zic hai ca-i platesc si sa n-o mai vad in fata ochilor..Acu` n-aveam yeni si ca nu primeste dolari sa ma duc sa schimb...Intreb eu la info unde e casa de schimb valutar..cica nu-i...ca sa ma intorc cu toate catrafusele in terminalul de la JAL ca acolo sunt..zic nici moarta...eram in stare sa iau bus-ul spre Toyama numai sa nu mai am de a face cu aia de la bagaje..Sunt indrumata totusi sa ma duc la hotelul din aeroport si sa intreb..In drum spre hotel, vad ca mai e un rand de ghisee care primeau bagaje..Ma uit mai bine in urma si apoi iar la astea si-mi dau seama ca e vorba de altele..Bun..Zic sa vezi ca de data asta nu mai dau si bagajul de mana la cala si a mers fetelor si nu am mai platit nimic pana la urma....De intrat in Japan, am intrat fara probl si all in all totul a fost ok...
miha_loves_zaf
De-al casei
De-al casei

feminin
Premii :

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Joi Dec 04, 2008 9:39 am

Miha acum am vazut ca ai deschis subiect cu bagaje.....scuze. Bine ca ai ajuns fara nici o problema in Japonia si te-ai descurcat si cu bagajele. Si eu am patit de un milion de ori dar m-au mai iertat, tot asa am bagat in ala "micu" de mana...pana in septembrie cand m-am dus ultima data acasa....aveam bilet la Lufthansa, ma jur ca nu mai merg cu ei niciodata(din mai multe motive), si in aeroport in Nagoya tot asa dau de o tembela care imi pune pe cantar tot...asta insemnand bagaj mare, mic, pana si geanta de umar...si la final face calcule ca ori scot 11 kg ori le platesc....si-mi zice o suma de ma da pe spate....eram singura....ce sa fac...de nervi ma duc sa fumez o tigara si sa il sun pe al meu om sa-i zic vreo 2 de dulce ca nu a venit pana in aeroport...si in drum spre locul meu de fumat vad un semn mare cu posta la etajul 1....asta e frate zic....ma duc la posta...ma plang la gagica ce am patit...aia era super in tema...fiind zilnic acolo..si imi zice cica...pune un pachet cu ce te poti lipsi acasa si uite in sacul asta pune ce mai scoti....te duci si cantaresti si vi inapoi sa ti le bagi in geanta de mana....super...am trimis inapoi acasa de ce ma puteam lipsi cu 500 de yeni si ce era mai greu i-am lasat ei si dupaia le-am introdus din nou in geanta.....dar am avut bafta ca a fost fata de nota 10 si ca era singura prin posta...cica nu-i nimic ca stiu cate iti trebuie cand pleci in alta tara si ai noroc ca nu e inca nimeni pe aici ca daca nu puteam. Si cand am plecat din tara iar 24 si ceva la cel mare...cel mic era super greu dar nu mi l-a cantarit...erau niste fete tare distrate de dimineata l-am pus pe cantar, mi-a pus hartia ei si gata, nici nu m-a intrebat daca am bagaj de mana sau nu. Deci bafta conteaza cel mai tare, cred 75mk

Admin

feminin
Berbec Numarul mesajelor : 2969
Premii :
Data de inscriere : 12/07/2008
Puncte : 6332

http://nippon.forumotion.net

Sus In jos

Mesaj Scris de Deeana la data de Mar Feb 09, 2010 1:49 am

Buna!
Fetelor, mie in Narita nu mi-au cantarit niciodata bagajul de mana, desi de fiecare data m-am stresat ca aveam prea multe kg, doar cei din Otopeni au facut exces de zel... sper sa nu faca si de data asta...
Miha, cum ai ajuns cu bagajele? Ai avut peste limita, au comentat ceva cei din Otopeni?

Cred ca si eu o sa am in jur de 25 in bagajul de cala....
Deeana
V.I.P.
V.I.P.

feminin
Leu Numarul mesajelor : 1254
Varsta : 41
Localizare : 東京
Tara :
Data de inscriere : 27/03/2009
Puncte : 5559

Sus In jos

Mesaj Scris de Azaro la data de Mar Feb 09, 2010 6:25 am

In Narita nici eu nu am avut probleme de cate ori am plecat dar in Romania se intampla 75mk
Cand era bebe mic de cateva luni ,tot asa aveam bagaje multe la mana si am pus-o pe sora mea sa stea cu ele la cafenea.Dupa ce m-am despartit de sora mea m-a vazut nenea la care am facut check in-ul , cu bagajele in plus kjugyutdx
Mi-a zis ca nu am voie cu asa multe bagaje,ca trebuie sa le las aici (si imi arata el un tomberon O_o )...Cred ca e prima oara cand m-am luat la "hartza" cu cineva :)) ...i-am zis sa-si vada treaba lui ca nu am cum sa las nimic..sunt pampersi ptr copil,haine de schimb,jucarii, mancarica...ce naiba ,ptr un zbor asa lung cu un bebe ai nevoie de multe lucruri..nu a vrut in nici un fel sa ma lase sa trec,a sunat pana si la pilot :))) pana la urma s-a gasit o femeie (cred ca avea si ea copil si stia cum e :p) care i-a zis ca ma poate lasa sa trec kjugyutdx
Azaro
Membru frecvent
Membru frecvent

feminin
Sagetator Numarul mesajelor : 446
Localizare : Niigata ken,Nagaoka shi
Premii :
Tara :
Babele 2010 : Sportiva
Data de inscriere : 06/01/2010
Puncte : 3368

Sus In jos

Mesaj Scris de miha_loves_zaf la data de Mar Feb 09, 2010 11:17 pm

Fetelor, eu tot timpul am scapat cu bagajele ca ma iubeste Dumnezeu..S-a intamplat sa-mi cantareasca bagajul de mana si in Otopeni - nu mai stiu cu ce companie calatorisem- dar am facut pe prostuta ca am o sticla de miere de 3 kg si o duc cadou, ca am carti ca eu merg la studii etc si am scapat...Acum depinde si de noroc.. De obicei, rog pe cineva sa-mi tina unul din bagajele de mana...In general, am un bagaj de mana care este 50/40/20 cm si in ala imi intra si 15-17 kg si al doilea bagaj de mana, laptopul..Pe primul il las la cineva pana scap de check-in, dupa care ma intorc si-l iau...

Ca si concluzie generala, daca nu conteaza asa mult costul biletului, luati bilet de avion emirates airline ca acolo aveti voie 30 de kg la cel de cala, chiar si 2 bagaje, daca insumeaza 30 de kg, si la cel de mana, nici nu se uita...
Bafta, Deeana si restul fetelor, care mai calatoresc in viitorul apropiat!!!! Pupicei!!!
miha_loves_zaf
De-al casei
De-al casei

feminin
Premii :

Sus In jos