japonia-romania
Bine ati venit!!

Ce este manga?!!!!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Ce este manga?!!!!

Mesaj Scris de Kagome la data de Vin Iul 25, 2008 11:38 am

Manga(漫画) este cuvântul japonez pentru benzi desenate(uneori folosindu-se de asemenea și komikkuコミック).

În afara Japoniei, termenul este utilizat strict pentru benzile desenate de origine japoneză.

Manga (漫画) este termenul japonez pentru "imagini aleatorii sau amuzante". Arta manga s-a dezvoltat dintr-o combinare a artei tradiționale japoneze ukiyo-e și stilul occidental de desen, luând forma actuală la scurt timp după cel de-al doilea război mondial. Manga-urile, în afară de coperți, sunt, de obicei, colorate alb-negru și se citesc de la dreapta la stânga. Din punct de vedere financiar, piața manga-urilor a ajuns la o cifră de afaceri de 24 miliarde JPY în Japonia și la 180 milioane USD în SUA în anul 2005.[1] Manga-urile au fost, în 2005, în SUA și segmentul de literatură cu cea mai mare creștere.

Ilustrare Moe a unui personaj ce combină designul lui Mahoro Andou din Mahoromatic și Haruhi Suzumiya din The Melancholy of Haruhi Suzumiya (anime)
Kagome
Membru frecvent
Membru frecvent

feminin
Taur Numarul mesajelor : 366
Varsta : 37
Data de inscriere : 25/07/2008
Puncte : 3377

Sus In jos

Re: Ce este manga?!!!!

Mesaj Scris de Kagome la data de Vin Iul 25, 2008 11:43 am

Kagome Higurashi (日暮 かごめ, Higurashi Kagome?) este un personaj ficțional din seria anime și manga InuYasha, creată de Rumiko Takashi. Titlul personajului principal reprezintă persoana de care este îndrăgostită.
Kagome este protagonista acestei serii manga și anime. Bunicul ei este deținătorul Altarului Higurashi de lângă Tokyo. La cea de-a cincisprezecea aniversare, Kagome este trasă în Fântâna Mâncătoare de Oase de catre un demon miriapod, numit Stăpâna Miriapod. Acesta conduce la un tranzit în Japonia feudală. Acolo găsește un semi-demon, InuYasha, adormit și sigilat de Copacul Vremurilor de o săgeată sacră trasă de către preoteasa Kikyo pentru 50 de ani. Kagome îi înlătură săgeata din piept, eliberându-l pe InuYasha și începându-și aventurile.

modificare
Imagine selectată

Sora și Layla executând „Manevra Legendară”

Kagome
Membru frecvent
Membru frecvent

feminin
Taur Numarul mesajelor : 366
Varsta : 37
Data de inscriere : 25/07/2008
Puncte : 3377

Sus In jos