japonia-romania
Bine ati venit!!

rutele pe care le folosim pt a merge in romania

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: rutele pe care le folosim pt a merge in romania

Mesaj Scris de jusco la data de Vin Noi 28, 2008 11:29 am

Fetelor eu am dat cam in jur de 140.000 de yeni(tot:bilet, taxe etc etc), dus-intors. Biletul e electronic si e deschis pe 6 luni. Ce mi-a placut la cei de la Finnair e ca sunt seriosi si isi respecta clientii. De exemplu acum, la plecare s-a decalat ora de zbor din Japonia cu 10 minute. Mi-au trimis mail in care m-au rugat sa confirm printr-un replay ca am luat la cunostinta si sunt de acord cu schimbarea survenita.
jusco
In tranzit
In tranzit

feminin
Leu Numarul mesajelor : 210
Varsta : 38
Babele 2010 : Office Lady
Data de inscriere : 27/11/2008
Puncte : 3503

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Vin Noi 28, 2008 12:31 pm

tuol, 140.000??? Ce fain te-ai scos eu in septembrie am dat 230.000 sau 240.000 nu vreau sa mint si cu data fixa pe o luna..........ce inseamna sa nu sti 75mk 75mk data viitoare si eu am sa apelez la ei. Si faza cu decalatul DA foarte de treaba! Mersi mult de informatie w5yjj

Admin

feminin
Berbec Numarul mesajelor : 2969
Varsta : 33
Premii :
Data de inscriere : 12/07/2008
Puncte : 6332

http://nippon.forumotion.net

Sus In jos

Mesaj Scris de Andra la data de Mar Mar 03, 2009 10:16 am

ryikl Si eu am mers in Ro cu nenumarate companii aierene
Lufthansa-astepti mult in Frankfurt si nici nu-mi plac avioanele
Air France-bune avioanele pana in Paris pt ca sunt JAL dar in Paris naspa ,,schimbi cu autobuzul nu-mi place
KLM-avioane bune dar astepti mult in Amsterdam plus ca ajungi la 12 noaptea in Buc
Austrian Airline-avioane bunute dar am stat o noapte in Viena
Finnair--Super bine legatura imediata spre Bucuresti(la 7,30 seara ajungi in Buc) si de acolo spre Iasi. La 11 dimineata plec din Nagoya iar la ora 10,30 seara ora Romaniei ajung in pat la mamica.....sunt foarte multumita de Finnair. smecher .
Andra
In tranzit
In tranzit

feminin
Sagetator Numarul mesajelor : 126
Tara :
Data de inscriere : 02/03/2009
Puncte : 3330

Sus In jos

Mesaj Scris de Andra la data de Mar Mar 03, 2009 10:19 am

Am uitat sa va spun ...conteaza foarte mult perioada in care pleci...de exemplu la Finn air in ianuarie pe o luna de zile am platit 138000 de yeni iar la sfarsitul lui august inceputul lui septembrie am platit pe un bilet de 3 luni data fixa si eu si Ben 550000 de yeni
Conteaza foarte mult data de plecare ,daca e un bilet pe o luna sau pe trei si daca e un open ticket sau cu data fixa.
Andra
In tranzit
In tranzit

feminin
Tara :

Sus In jos

Mesaj Scris de Andra la data de Mar Mar 03, 2009 10:25 am

wryjn jusco-sa-mi dai si mie site-ul de unde iti iei bilete pt finnair deschise 6 luni cu 140000 de yeni .In toaman plec din nou in Ro si e tare bun pretul care il zici mai ales daca e un open ticket .Eu am cautat pe net si mai ieftin de 210000 nu am gasit.. Suparat
Andra
In tranzit
In tranzit

feminin
Tara :

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Mar Mar 03, 2009 10:49 am

Andra Bine ai venit!!! sfhbfg Ai mare dreptate cu Lufthansa, eu nu mai am degand sa ma urc vreodata in avioanele lor...foarte incomode...servirea lasa mult de dorit....ajungi numai noaptea...legaturi proaste...Mie de austrieci mi-a placut dar nu prea am gasit din Nagoya dus intors numai cu ei...era ba dus cu ei si intors cu nemtii sau francezii...iar statul o noapte nu e fain nici ala....
Care stiti de cand incepe sezonul de vara cu tarife maaaari...eu as vrea sa merg mai in vara sa fie cald....dar nu as merge nici in plin sezon ca mi-e cam frica ma cam rupe tare la buzunar....anul trecut am fost in septembrie...a fost destul de scump si am prins cald numai o saptamana si ceva si dupaia erau temperaturi de 4-5 grade de am stat numai in casa cu pastile..Aaa si de la Finn air le luati direct de la ei sau prin agentie? Cum o fi mai ieftin oare?? Eu ultima data am luat prin agentie si mi-au dat "osusume" nemtiii.....dar nu a fost prea placut si destul de scump.

Admin

feminin
Premii :

Sus In jos

Mesaj Scris de Andra la data de Mar Mar 03, 2009 6:29 pm

Admin-Mersi pt urarile de bun venit!
Eu mi-am luat si de la agentiile HIS sau JTB si de pe net.
Tot timpul intru pe www.finnair.com cred si gasesc oferte destul de bunute ,in vara destul de greu sa gasesti bilete ieftine .Eu merg de doua ori pe an acasa la examene si la fel ca si tine pandesc biletele cele mai ieftine dar totodata si cele mai convenabile ca ore de zbor, asteptare ,servicii si legaturi mai departe.
Pt mine Finnair-ul este ideal pt ca ajung seara la 7.30 in Buc iar la ora 9.00 am spre Iasi .Plus ca nu stau nici macar o ora in Helsinki.
Poate mergem impreuna in Ro pt ca eu la sf lui august ma duc din nou .
In septembrie gasesti bilete mai ieftine la finnair pt o luna dar dupa data de 27 cred...inainte de aceasta data sunt in jur de 200000 si ceva de mii de yeni.
I-am luat eu lui Pengu anul trecut in toamna dupa data de 27 septembrie de asta stiu .A dat pe bilet cam 140000 de yeni valabil o luna.
Andra
In tranzit
In tranzit

feminin
Tara :

Sus In jos

Mesaj Scris de miha-akita la data de Mar Mar 03, 2009 6:56 pm

ANDRA bine ai venit la noi w5yjj ,multumim ptr toate informatiile,esti o draguta
si eu am cumparat biletul de data asta tot de la HIS,sunt f amabili,te suna ei ori de cate ori ai nevoie,au rabdare sa-ti explice orice intrebi...acum ramane de vazut cum ajung,ptr ca este pr data cand merg pe Austria.

Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi!

miha-akita
Moderator
Moderator

feminin
Scorpion Numarul mesajelor : 2256
Localizare : Japan
Premii :
Tara :
Babele 2010 : Misterioasa
Data de inscriere : 29/07/2008
Puncte : 5079

Sus In jos

Mesaj Scris de ginachan la data de Mar Mar 03, 2009 7:59 pm

Eu anul trecut mi-am luat bilet tot prin HIS , dar in iunie si cu intoarcere pana intr-o luna si am dat pe el 220 000 yeni prin Germania (pt ca era cel mai ieftin). Miha stai linistita , prin Austria mie mi s-a parut cel mai bine. De Franfurkt si Amsterdam sa fugiti fetelor ca sunt cele mai oribile zboruri . Si cei mai hetaxo piloti.
ginachan
De-al casei
De-al casei

feminin
Gemeni Numarul mesajelor : 891
Varsta : 39
Premii :
Tara :
Data de inscriere : 10/02/2009
Puncte : 4242

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Mier Mar 04, 2009 6:18 am

Tot de la HIS am luat si eu data trecuta, a fost prima data, eu mereu imi luam direct de pe site-ul companiei la care gaseam bilete convenabile(AirFrance,Lufthansa,ect). Andra ma tot bate si pe mine gandul sa incerc FinnAir suna tare buna oferta....ca si timp si ore de ajuns, chiar si preturi, acuma sa vedem in functie de perioada....eu ma gandeam ori pe la srafsitul lui mai, inceputul lui iunie.....ori la sf lui august....dar cum maine poimaine e mai s-ar putea sa nu pot sa merg....daca raman pe sfarsitul lui august ar fi fain sa mergem impreuna....chiar e plictisitor singurica.....vedem cum ne ies treburile. Eu anul trecut am avut pe 1 septembrie si a fost aproape 250 de mii nu mai stiu exact, am scris pe aici pe undeva, nu as vrea sa mint...si a fost si cu Lufthansa..... 75mk asaca mai bine in august...ca-i cam acelasi pret si e si mai cald... minge
Miha si mie mi-a placut cu austriecii e aeroportul mic nu te pierzi in el, eu am avut legatura buna....pt. copii nu stiu sa-ti zic daca au ceva ca eu daca nu am.......bafta la drum si o sa fie bine ai sa vezi.

Admin

feminin
Premii :

Sus In jos

Mesaj Scris de ildi la data de Mier Mar 04, 2009 10:57 am

fetelor vam tot auzit de bilete de avion, eu merg rar acasa, dar anu asta trebuie sa merg cam pe la sf lu iunie 20 cam asa ceva, aveti idee cam unde se gasesc bilete mai ieftine, ca 240mii mi se pare mult tare...
ildi
De-al casei
De-al casei

feminin
Rac Numarul mesajelor : 890
Varsta : 35
Localizare : tokyo
Premii :
Tara :
Data de inscriere : 02/08/2008
Puncte : 4041

Sus In jos

Mesaj Scris de karina la data de Mier Mar 04, 2009 11:09 am

ildi in iunie deja se intra in sezonul de vara si cam asa vor fi preturiile daca vrei cat de cat confort si tv in avion.daca nu ai pretentii incearca cu aeroflot(rusii)stiu ca sunt mai ieftini ,ceea ce nu stiu este in perioada aia cam cat costa,pot sa spun ca acum un an in perioada asta am dat dus-intors 98.000 yeni plecarea din Narita.am ajuns foarte repede zbori doar 8 ore si jumate,nu prea ai conditii in avion,scaunele sunt un pic mai vechi,nu ai tv.daca nu ai pretentii eu zic ca se merita sa incerci cu ei.
am mai auzit de turci la fel ca rusii sunt mai ieftini si ajungi mai repede,dar nu stiu ce fel de conditii iti rezerva.
pana atunci te hotarasti tu iygfiy

Moderator
Moderator

feminin
Gemeni Numarul mesajelor : 2213
Localizare : toyama,japonia
Premii :
Tara :
Data de inscriere : 15/07/2008
Puncte : 4799

Sus In jos

Mesaj Scris de Andra la data de Mier Mar 04, 2009 4:48 pm

Admin-eu trebuie sa plec la sf lui august pt ca pe 31 august incep examenele de restante si nu pot sa stau decat o luna maxim.Vreau sa o chem pe mama mea sa stea cu Ben ca sa nu-l intrerup de la gradi si alte cursuri ....si ea tot la fel nu poate sa vina sa stea decat o luna.
M-am uitat pe net deja dupa bilet si am gasit de la 181000 de yeni pt 3 saptamani si 210000 de yeni pt o luna cu plecare din Nagoya.
Mie mi-ar conveni si la 210 mii de yeni mai platesc si biletul pt Buc -Iasi, Iasi -Buc si ma incadrez in 250 de mii cu biletele ...
Am incercat tot felul de variante si cu plecare din Osaka sau Narita dar cat dau pe sinkansen sau pe avion pana in Tokyo pana la urma cel mai comod mi se pare cu plecare din Nagoya pt mine.Am incercat mai multe variante dar nu pot spune ca am iesit decat in pierdere avand in vedere ca stau in Gifu.M-am ieftinit la faina si m-am scumpit la tarata...cam asa am patit. smecher
Andra
In tranzit
In tranzit

feminin
Tara :

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Mier Mar 04, 2009 5:42 pm

ryikl ryikl Si eu tot in Gifu stau.... si la fel m-am tot gandit la variantele Osaka, Tokyo dar nu se merita, mai bine cu ce se gaseste din Nagoya. Nici eu nu pot sta mai mult de o luna....maxim o luna ca nu prea imi pot lua mult liber de aici de la munca...sper sa primesc si luna aia...nu am vb inca, dar pana acuma mi-a dat nu a comentat nimic. 210 eu zic ca-i binisor....as prefera si mai ieftin de atat, recunosc, dar avand in vedere perioada nu cred ca se gaseste....iar eu din Bucuresti merg cu masina ca nu mai am decat 3 ore de mers. Poate ne plimbam impreuna tura asta.... gjfyki
Ildi nu stiu daca ai sa gasesti mult mai iefine de 250....poate 200, 200 si ceva dar mai ieftin de atat pe perioada de vara nu cred....mie imi era frica sa nu fie chiar mai mult de atat....in perioada asta((ianuarie-martie) ai sansa sa gasesti si cu 160-180 dar vara nu cred,,,cred ca cel mai bine e sunat la o agentie ceva si intrebat, aia trebuie sa stie exact cum cresc preturile....dac afli ceva ieftin dai sfada in tara si pe la noi.... wegter

Admin

feminin
Premii :

Sus In jos

Mesaj Scris de ildi la data de Joi Mar 05, 2009 1:11 pm

fetelor multumesc de raspunsuri,
azi am fost mai libera la munci si am search-it dupa bilete pe net, direct la liniile aeriene sau la ag de turism.
deci la mine fiind si prob ca stau la capatul alalalt de bucuresti, vroiam prin timisoara sau budapesta, este austrian airlines dar stau o noapte si e 190mii, mai este airfrance 160mii, care am mai fost cu ei si sincer ma calca pe nervi sarvisul lor, iar mai este swissair cu 241mii care is cei mai buni, am fost cu ei deci I love them, lufthansa e 216mii, astea toate sunt pentru budapesta, caci leg catre timisoara is groaznice.....
trebuie sa aleg ori airfrance ori lufthansa, sincer lufthansa e bine dar eu stiu...
credeti caci is mai ieftine preturile cumparate cu 3 luni inainte sau cu o luna inainte?
ildi
De-al casei
De-al casei

feminin
Premii :
Tara :

Sus In jos

Mesaj Scris de Andra la data de Joi Mar 05, 2009 1:23 pm

Din cate stiu eu sunt mai ieftine cu foarte putin .Nu e cine stie ce mare diferenta sa stii.
In general agentiile stabilesc preturile minime pentru sezonul de iarna sau de vara.Daca il iei cu 30 de zile inainte de plecare cred ca e mai ieftin cu 10 sau 20 de mii de yeni .Am intrebat si eu pe o tipa de HIS.
Admin-ar fi fain sa mergem impreuna in RO. ryikl
Andra
In tranzit
In tranzit

feminin
Tara :

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Joi Mar 05, 2009 2:39 pm

Ildi sincer eu as prefera AirFrance in fata la Lufthansa....cursa e aceiasi pana in Frankfurt si dupaia schimbi spre budapesta nu??? Sau ai direct Budapesta??? Daca e aceiasi cursa pana in germania....mie una nu mi-a placut deloc.....si ei au sarvis prost...avioane incorfotabile....la francezi nu am avut problema cu asta...in schimb francezii mi-au pierdut bagajul....mi-au distrus 2 gentii....era sa pierd un avion odata ca li s-a parut ca-s terorista... 75mk 75mk ...acred ca depinde si dde noroc!!!
Andra ar fi fain....ne mai comunicam mai incolo vedem cu timpul...de mers merg sigur...acuma sa vedem cand, in functie de munca!!!

Admin

feminin
Premii :

Sus In jos

Mesaj Scris de juliatokyo la data de Joi Mar 05, 2009 3:09 pm

ildi....preturile pe care le-ai afisat sunt pentru vara aceasta?in ce luna?

juliatokyo
Membru frecvent
Membru frecvent

feminin
Pesti Numarul mesajelor : 305
Varsta : 40
Localizare : Tokyo
Premii :
Tara :
Babele 2010 : Plimbareata
Data de inscriere : 09/10/2008
Puncte : 3619

Sus In jos

Mesaj Scris de ildi la data de Joi Mar 05, 2009 6:51 pm

juliatokyo a scris:ildi....preturile pe care le-ai afisat sunt pentru vara aceasta?in ce luna?

julia sunt pt 20 iunie, vara asta. leam cautat pe siteul direct al companiilor.
ildi
De-al casei
De-al casei

feminin
Premii :
Tara :

Sus In jos

Mesaj Scris de ildi la data de Joi Mar 05, 2009 6:52 pm

a...si sunt pt 3 sapt fix.
ildi
De-al casei
De-al casei

feminin
Premii :
Tara :

Sus In jos

Mesaj Scris de juliatokyo la data de Vin Mar 06, 2009 4:26 am

multumesc ryikl mult ildi

juliatokyo
Membru frecvent
Membru frecvent

feminin
Pesti Numarul mesajelor : 305
Varsta : 40
Localizare : Tokyo
Premii :
Tara :
Babele 2010 : Plimbareata
Data de inscriere : 09/10/2008
Puncte : 3619

Sus In jos

Mesaj Scris de karina la data de Lun Mar 16, 2009 8:59 am

http://www.travel.co.jp/

http://gtonline.jp/gto/air/

se gasec bilete ieftine aici,numai ca este in japoneza,sper sa ajute pe cineva cu ceva

Moderator
Moderator

feminin
Premii :
Tara :

Sus In jos

Mesaj Scris de karina la data de Joi Mar 19, 2009 2:02 pm

fetele ma tot uitam asa de curiozitate pe site cu biletele de avion si am ajuns la concluzia ca cu cat stai mai mult in romania ,biletul este mai scump.am dreptate?
si ma gandeam pai daca eu vreu sa stau vreo 3 luni,asa mai bine imi iau bilet doar de dus si la intors il iau din romania,asa poate emai ieftin ,ma gandeam eu.voi ce parere aveti .a-ti mers vreodata asa?

Moderator
Moderator

feminin
Premii :
Tara :

Sus In jos

Mesaj Scris de ginachan la data de Joi Mar 19, 2009 3:52 pm

Karina asa nu am facut niciodata . Dar in tara la vama acum doi ani te mai intreba si de biletul de intoarcere in ro. Trebuia sa arati biletul dus(in jp)-intors(in ro) Ca sa cumperi bilet doar dus de aici si sa te trezesti ca in ro tre sa cumperi alt bilet dus-intors mai bine il cumperi de aici ( este o parere). Acum nu stiu cu o mai fi , dar in orice caz cu cat stai mai mult in ro cu atat platesti mai mult .
ginachan
De-al casei
De-al casei

feminin
Gemeni Numarul mesajelor : 891
Varsta : 39
Premii :
Tara :
Data de inscriere : 10/02/2009
Puncte : 4242

Sus In jos

Mesaj Scris de Ana_Kitano la data de Vin Mar 20, 2009 10:04 am

Karina..nu te-as sfatui ca este mult mai scump..eu acum cand am venit in Japonia ,am vrut sa-mi iau doar un oneway ...dar era mai scump ca acela dus-intors..deoarece am inteles de la tipa de la agentie ca nu au reduceri,....asa ca am gasit dus-intors la 1000 euro cu airfrance,,,eu din tokyo mai fac un zbor...tokyo-kumamoto ...iar intoarcerea mi-a pus-o fictiva din Tokyo asa ca am mai scutit 200 ,300 de eurola bilet..
Ana_Kitano
Membru frecvent
Membru frecvent

feminin
Leu Numarul mesajelor : 463
Localizare : Kumamoto
Premii :
Tara :
Data de inscriere : 28/08/2008
Puncte : 3660

Sus In jos