japonia-romania
Bine ati venit!!

rutele pe care le folosim pt a merge in romania

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: rutele pe care le folosim pt a merge in romania

Mesaj Scris de bubu la data de Joi Mai 13, 2010 10:00 am

Buna fetelor,
Eu mereu calatoresc cu Turkish airline,pt ca se ajunge in Romania dimineata la ora 11.Plecarea e din Osaka la 11 seara se ajunge dim la 6 la Istanbul si urmatorul avion e la 9.Si nu e scump.Bilet semiflexibil,economy class pt un adult si un copil(peste 2 ani)ne-a costat 220 000yeni valabil 3 luni.Si plus ca bagaj e voie 40kg de persoana.Mincarea si serviciile sint destul de bune,mai ales cind vad ca calatoriti cu un copil.Numai ca............din Osaka pina la Istanbul dureaza 13 ore jumatate tuol, .E bine pt fata ca nu sint probleme cu diferenta de fus orar.Imediat se adapteaza,pt ca ajungem dimineata si ea numai bine se trezeste,la intoarcere e problema ca se ajunge seara la 5 jumatate si ea nu mai doarme pina pe la 3-4 dimineata a doua zi.
bubu
Nou venit
Nou venit

feminin
Scorpion Numarul mesajelor : 6
Varsta : 38
Localizare : osaka
Tara :
Data de inscriere : 02/04/2009
Puncte : 3132

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Joi Mai 13, 2010 4:03 pm

zambaret  Ce coincidenta! Azi intrasi fix cu gandul sa intreb daca a mers cineva cu Tuckish. E prima data cand imi iau bilet la ei si nici nu am prea auzit de ei. Eu am vrut la FinnAir ca am fost tare multumita de ei, dar nu m-a lasat sotela, ca sa vezi si sa nu crezi ca daca o mai exploda iar vulcanul...si daca raman semn prin Finlanda sau pe undeva...a stat o zi pe net sa-mi caute alternative...si na i-am facut pe plac. Pretul a fost bun zic eu...mi-am luat pe o luna si o saptamana cu 180000..cred ca se putea si perioada mai lunga, eu atata pot doar sa stau. M-a bucurat ora de sosire..desi l-a mine scrie ca ajunge la 9:45...dar nu stiu daca e ora romaniei sau a turciei...dar in general stiu ca se trec orele din tara cu pricina....m-ai speriat cu 13 ore pana in turcia...si ai dreptate...noi nu am mai stat sa calculam...dar asta e...oi supravietui eu cumva 13 ore...au TV in perne?? ca daca nu nu stiu ce am sa fac atatea ore 75mk . 40 de KG de persoana?? sau ti s-a pus cumva si pt. bebe?? ar fi super....as suporta cele 13 ore fluierand sa stiu ca nu mai trebuie sa pun si pachet inainte sa plec... smecher Va mai povestesc dupa ce ma plimb cu ei...inca o experienta la activ....

Admin

feminin
Berbec Numarul mesajelor : 2969
Varsta : 33
Premii :
Data de inscriere : 12/07/2008
Puncte : 6332

http://nippon.forumotion.net

Sus In jos

Mesaj Scris de bubu la data de Joi Mai 13, 2010 5:21 pm

Scuze,se ajunge dim la 10.Zborul dureaza 13 ore jumatate si eu Tv la scaunul din fata.Si 40 kg de persoana.Eu am plecat pe 17 dec si am venit pe 15 Martie.Biletul nu l-am luat din Japonia,l-am cumparat direct de pe site si cind cumperi biletul -ti arata si cite kg ai voie si i-ti poti alege si unde vrei sa stai,pe ce loc.Cu siguranta poti sa-ti prelugenti plecarea din Romania,ca ai biletul de 1 luna si o sapt asta deja inseamna ca e bilet de 3 luni.Daca deja ti-ai cumparat biletul poti sa vezi pe situl THY exact ce si cum,bagi numarul de bilet.Sint foarte multumita de THY.Mincarea...............de........ca in avion la economy.In comparatie cu Tarom .............nu se poate compara.Eu de obicei zbor cu THY si Emirates si in tara sau pe distante mici in Eu cu Tarom zbor.Sper sa ai un zbor placut.noi iarasi plecam acasa saptamina viitoare,de data asta cu Emirates pina la Istanbul si de acolo cu tarom pina la Bacau(eu sint din Bacau).Eu cu fata biletul de 1 luna tranzit in Dubai 9 zile si dupa aia la istanbul,biletul a costat 2400euro iar de la Istanbul pina la Bacau 240 euro de pers.Data viitoare incearca Emirates,serviciile sint pe masura banilor,plus nu mai zic de aeroportul nou,terminalul 3,e imens si f frumos.La THY nu se poate fuma,in caz de fumezi.
bubu
Nou venit
Nou venit

feminin
Scorpion Numarul mesajelor : 6
Localizare : osaka
Tara :
Data de inscriere : 02/04/2009
Puncte : 3132

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Vin Mai 14, 2010 10:27 am

Bubu mersi de raspuns. Eu am luat biletul direct de la THY de pe site...nu stiu de ce nu am vazut faza cu kg la bagaj...cred ca eram tot cu ochii pe date si ore...oricum super faza am mai economisit niste bani pe EMS... smecher Am sa-i sun oricum mai incolo un pic sa verific tot, ca la Finnair data trecuta m-am trezit ca am incurcat numle cu prenumele...sau a fost eroare de soft la ei...nu se stie nici in ziua de azi....si de nu sunam aveam surpriza sa nu ma lase in avion...ca de nu corespunde numele...si ma si costat vreo 10 dolari modificarea. Prin Dubai as vrea sa merg cand s-o gandi al meu om sa-si ea si el odata in viata concediu...si sa se urce in avin...la ca el mai mult de 3 ore cica e muri....auzi... 75mk si ar fi frumos o mini vacanta in duai si una in Ro...dar singura nu are farmec...astept sa se hotarasca...anul asta iese oricum din discutie. Zici ca nu se fumeaza ai?? Offf ce bafta....ca de lasat tot nu m-am lasat....uite inca un motiv in plus sa ma enervez pe ele...

Admin

feminin
Berbec Numarul mesajelor : 2969
Premii :
Data de inscriere : 12/07/2008
Puncte : 6332

http://nippon.forumotion.net

Sus In jos

Mesaj Scris de Deeana la data de Sam Mai 15, 2010 9:24 pm

Buna, fetelor!
Ce se mai pregateste lumea de plecare in tara. Drum bun tuturor celoc care pleaca sau se intorc!
Eu vreau sa merg in august in Ro cu omul meu (sau fara, ca de mers vreau sa merg, indiferent de situatie!!!
M-am uitat pe site-ul Turkish si cel mai ieftin bilet e 2.800$... E mai ieftin la Finnair, am gasit cu 190.000 yeni... oricum, prefer sa merg cu Finnair. Oare se mai ieftinesc in iulie biletele pt august? Sa astept pana atunci, sau sa iau mai repede?
am uitat sa povestesc ce-am patit in Londra. Va povestesc zilele astea, ca acum mi se inchid ochii de somn
Deeana
V.I.P.
V.I.P.

feminin
Leu Numarul mesajelor : 1254
Varsta : 41
Localizare : 東京
Tara :
Data de inscriere : 27/03/2009
Puncte : 5559

Sus In jos

Mesaj Scris de Deeana la data de Sam Mai 15, 2010 9:25 pm

by the way, mai merge cineva in august?

Deeana
V.I.P.
V.I.P.

feminin
Tara :

Sus In jos

Mesaj Scris de karina la data de Dum Mai 16, 2010 8:39 am

eu merg pe 26 mai luna asta cu airflot,.am mai calatorit cu ei si sunt ieftini,am inteles ca acum au avion bun,dotat cu tv cu detoate,nu cum era inainte,am dat pe bilet pt mine si pici 150 000 ppt 2 luni.singurul dezavantaj este ca la intoarcere se sta 7 ore in moskova.

Moderator
Moderator

feminin
Gemeni Numarul mesajelor : 2213
Localizare : toyama,japonia
Premii :
Tara :
Babele 2010 : Office Lady
Data de inscriere : 15/07/2008
Puncte : 4799

Sus In jos

Mesaj Scris de paula5610 la data de Lun Mai 17, 2010 4:02 pm

fetele noi cand am fost in Japonia,cea mai ieftina ruta a fost prin Dubai si am vazut ca au ture Dubai-Bucuresti!!
daca va e de folos eu zic sa va uitati un pic si peste tura asta Japonia-Dubai-Bucuresti! cred ca se merita!!
pupici si numai bine!!
calatorie placuta Karina,piciulica e un scump!! w5yjj
paula5610
V.I.P.
V.I.P.

feminin
Scorpion Numarul mesajelor : 1019
Localizare : Innsbruck
Premii :
Tara :
Data de inscriere : 11/11/2009
Puncte : 4256

Sus In jos

Mesaj Scris de Bianca la data de Lun Mai 17, 2010 10:20 pm

Eu am dat pe biletul meu 148 000 yeni cu Finnair pentru sfarsitul lunii iunie.Mi-a convenit escala de o ora jumate,zborul foarte scurt pana in Helsinki(10 ore) si ora de aterizare in Bucuresti.(ora 19.00)
Bianca
De-al casei
De-al casei

feminin
Scorpion Numarul mesajelor : 944
Varsta : 37
Premii :
Tara :
Babele 2010 : Familista
Data de inscriere : 26/07/2008
Puncte : 4156

Sus In jos

Mesaj Scris de Deeana la data de Mar Mai 18, 2010 9:49 pm

Fetelor, eu am hotarat sa merg cu Aeroflotul, escala Moscova, destinatie finala Budapesta, plecare 1 sept, intoacere 30 sept. Am gasit cu 1001,69 EURO, escala 3 ore jum si la dus si la intors. La BUcuresti renunt, ca oricum n-am de gand sa ma poluez pe acolo, merg direct la Arad si la tara, sa pap legume si fructe de gradina. yami yami... abia astept, sper sa nu-mi de nimic planurile peste cap

Ultima editare efectuata de catre Deeana in Mier Mai 19, 2010 12:40 pm, editata de 1 ori
Deeana
V.I.P.
V.I.P.

feminin
Tara :

Sus In jos

Mesaj Scris de Deeana la data de Mar Mai 18, 2010 10:04 pm

KArina, drum bun! Lasa, ca te descurci tu cu Leon! Sa vezi ce-o sa-l placa stewardesele... Eu cand eram mica, eram fff neastamparata si debordam de enrgie (care nu stiu unde a disparut intre timp, by the way...). La un an fara cateva zile m-am plimbat pt prima data cu avionul si am fost nesteptat de cuminte, exceptand faptul ca eram tot timpul cu mainile pe sus, in extaz. mama imi povesteste cum se jucau stewardesele cu mine, imi dadeau dulciuri etc... Cand eram in liceu, chiar voiam sa lucrez pe avion, mi-ar placea chiar sa pilotez unul...
doar ca am fost atentionata ca probabil la 40-45 ani o sa fiu surda si fara familie... in fine, nu de-asta am renuntat. Oricum, m-as plimba in fiecare luna cu avionull... cred ca de de la experienta de la un an mi se trage :)). S-ar putea sa-i placa si lui Leon.
Deeana
V.I.P.
V.I.P.

feminin
Tara :

Sus In jos

Mesaj Scris de miyako la data de Mier Mai 19, 2010 5:58 pm

Deeana,vrei sa pleci in august si cand sa te intorci? Si eu stau toata ziua pe site-uri cautand bilete,poate imi sar ochii pe vreunul...
miyako
Incepator
Incepator

feminin
Pesti Numarul mesajelor : 52
Varsta : 39
Localizare : IZU SHI-Shizuoka Ken/CURTEA DE ARGES
Tara :
Data de inscriere : 19/04/2010
Puncte : 2807

Sus In jos

Mesaj Scris de Deeana la data de Mier Mai 19, 2010 8:05 pm

Buna!
Miyako, noi initial (eu si omul meu) intentionam sa plecam pe 7 august, dar pana la urma s-ar putea sa merg cu el in Bali si dupa aceea sa plec eu singura in Ro. Daca ramane planul asa, atunci plec pe 1 sept si ma intorc in jur de 30. Inca nu stiu exact cum o sa facem, dar cred ca merg (sau mergem) pana in Budapesta, iar de acolo cu masina pana in Arad. Dupa cum am scris mai sus, am gasit la Aeroflot cu 1.000 euro dus-intors pe 1 sept (Tokyo-Moscova-Budapesta).
Tu vrei sa sa mergi in August ? Noi pt aug n-am gasit bilet/persoana sub 2.000 euro, asa ca as prefera sa merg in sept cu 1.000 si sa fac altceva cu cealalta mie...
Deeana
V.I.P.
V.I.P.

feminin
Tara :

Sus In jos

Mesaj Scris de jusco la data de Joi Mai 20, 2010 12:43 pm

Salut!
Eu merg in august acasa. La fel ca si tine Deeana, plec pe 1 august si vin pe 30 ( pe 1 septembrie incepe scoala ).Voi merge cu Aeroflotul si am escala de doar 3h si la dus si la intors.
jusco
In tranzit
In tranzit

feminin
Leu Numarul mesajelor : 210
Data de inscriere : 27/11/2008
Puncte : 3503

Sus In jos

Mesaj Scris de miyako la data de Joi Mai 20, 2010 1:34 pm

Nu ,Deeana.Eu caut bilet pt fiica mea.Vreau sa vina luna viitoare si sa stea 2 luni,deci perioada 15 iunie-17 august.Eu pentru perioada asta am gasit cel mai ieftin la KLM,850 de euro.
miyako
Incepator
Incepator

feminin
Tara :

Sus In jos

Mesaj Scris de Deeana la data de Joi Mai 20, 2010 1:57 pm

Miyako, wakarimashita! Si ai prefera sa nu calatoreasca singura? Mai, daca gasim bilet ieftin in august, eu si omul meu plecam in jur de 7 aug, iar el s-ar intoarce pe 13 sau 14 (eu as vrea sa stau macar 3 sapt)... oricum, nu e nimic sigur, iar noi mergem la Budapesta, nu mai trecem prin Bucuresti. Eu prefer sa plec pe 1 sept si sa stau cam o luna.
Am inteles ca Jusco se intoarce pe 30 august...
Nu cred ca e cazul sa-ti faci griji, e destul de mare (parca are 14 ani?), o sa se descurce si singura si cred ca ar fi chiar o experienta care ar determina-o sa se simta mai sigura pe ea si mai pregatita pt viata. In locul tau, eu as lasa-o sa mearga singura. In fine, nu sunt mama, deci nu sunt in masura sa dau sfaturi... ce vreau sa-ti spun e ca n-are rost sa-ti faci griji, ca sigur se descurca.

Ultima editare efectuata de catre Deeana in Joi Mai 27, 2010 5:40 am, editata de 1 ori
Deeana
V.I.P.
V.I.P.

feminin
Tara :

Sus In jos

Mesaj Scris de miyako la data de Joi Mai 20, 2010 6:45 pm

Da,probabil ca o sa vina si o sa plece singurica. Mi-e frica de mor...dar vreau neaparat sa vina.
miyako
Incepator
Incepator

feminin
Tara :

Sus In jos

Mesaj Scris de lara la data de Joi Mai 20, 2010 10:06 pm

Buna Miyako,eu plec acum duminica in tara si ma intorc in Japonia pe 23 iunie.Eu voi calatori cu finnair.Daca ii ei bilet prin finnair si iti convine data de 23 iunie pot sa vin eu cu fata ta.M-am uitat putin pe sait si biletul pt 2 luni e in jur de 920 de euro.Doar ca eu vin prin Nagoya,nu stiu daca e bine pt tine.
lara
Incepator
Incepator

feminin
Sagetator Numarul mesajelor : 65
Babele 2010 : Bogatasa
Data de inscriere : 14/12/2008
Puncte : 3334

Sus In jos

Mesaj Scris de miyako la data de Vin Mai 21, 2010 10:58 am

Mersi mult fetele pt variantele pe care mi le propuneti. Multumesc Lara,dar eu stau foarte departe de Nagoya.Adica dupa 20 si ceva de ore de zbor,daca o mai aduc si cu masina din Nagoya inca 6-7 ore nu o sa mai vrea sa mai vina la mine niciodata smecher . Si daca merg dupa ea la aeroport trebiuie sa-l iau si pe junior cu mine,care abia sta in scaunel juma de ora.6 ore ar fi imposibil pentru el.Multumesc pentru oferta w5yjj
miyako
Incepator
Incepator

feminin
Tara :

Sus In jos

Mesaj Scris de lara la data de Vin Mai 21, 2010 10:03 pm

Nu ai pentru ce Miyako.Imi pare rau ca nu iti pot fi de ajutor.La finnair e bine ca e zborul mai scurt fata de alte rute si nici aeroportul nu e foarte mare e destul de usor sa te orientezi.Sper ca fetita ta sa se descurce.Incearca sa eviti Franta pt ea,acolo trebuie luat autobuz pt a schimba poarta si din cate imi aduc eu aminte are putin timp la dispozitie.
lara
Incepator
Incepator

feminin
Sagetator Numarul mesajelor : 65
Babele 2010 : Bogatasa
Data de inscriere : 14/12/2008
Puncte : 3334

Sus In jos

Mesaj Scris de Flori la data de Sam Mai 22, 2010 7:09 am

Miyako ,vorbeste la compania de zbor unde cumperi biletul sa aiba insotitor de zbor care sa aiba grija de ea.Ii spui ca nu vorbeste decat romaneste. Nu cred ca are ce sa se intample rau.Dar te inteleg ca si eu mi-as face griji in locul tau.Un lucru pozitiv este ca ea vine la tine si in plusva fi o experienta noua ,experienta in care va trebuie sa se descurce oarecum singurica.Va fi bine ai sa vezi.In plus,chiar daca nu sunt fete aici pe site care sa aleaga aceeasi perioada sunt sigura ca va fi cel putin o romanca in avion.Eu la dus am gasit una si la intors doua.Si la fiecare drum am intalnit romance.
Flori
In tranzit
In tranzit

feminin
Taur Numarul mesajelor : 294
Varsta : 43
Babele 2010 : Romantica
Data de inscriere : 27/07/2008
Puncte : 3744

Sus In jos

Mesaj Scris de miyako la data de Sam Mai 22, 2010 5:36 pm

Va multumesc pentru incurajari fetelor. As fi vrut ca macar la venire sa fie insotita de cineva care sa-i inteleaga limba.De fapt chiar trebuia sa vina cu cineva si de aceea am stat linistita pana acum,dar nu stiu daca fata aceea mai vine sau nu. Si apoi la intoarcere era altceva ,macar era obisnuita...Mai sper... Va multumesc oricum rusinos .
miyako
Incepator
Incepator

feminin
Tara :

Sus In jos

Mesaj Scris de ildi la data de Dum Mai 23, 2010 12:22 pm

miam rezervat si eu biletul, hi hi
plec pe 26 iulie si revin cred la sf lu august, de abia astept sa stau ceva timp prin europa(eu si acolo nu stau intrun loc, hi hi)
fetelor va doresc vacante placute !
ildi
De-al casei
De-al casei

feminin
Rac Numarul mesajelor : 890
Varsta : 35
Localizare : tokyo
Premii :
Tara :
Data de inscriere : 02/08/2008
Puncte : 4041

Sus In jos

Mesaj Scris de giulya la data de Dum Iul 04, 2010 12:55 am

eu pe 15 august plec si ma intorc la sfarsitul lui septembrie!plecare din nagoya in bucuresti cu finnair-ul si am gasit biletul la 186 000 de yeni

giulya
Nou venit
Nou venit

feminin
Leu Numarul mesajelor : 8
Varsta : 34
Tara :
Data de inscriere : 24/03/2009
Puncte : 3157

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Joi Iul 29, 2010 6:23 am

JUSCO si eu am zburat cu totate companiile posibile dar decant il am pe baiat am o singura alegere ca si tine "finnair",cel mai scurt drum si escala la fel ,un pret rezonabil si avioanele sunt curate,tv etc.Calatorii placute

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum